Merhaba

 

Od pewnego czasu jestem zafascynowana Turcją i wszystkim, co jest z nią związane. Dlatego szybko sięgnęłam po książkę Merhaba Witolda Szabłowskiego.

Autor ten przez pewien czas mieszkał i studiował w Turcji. W ten sposób odkrywał tę niezwykłą krainę. Turcja to kraj wielu kontrastów – tak najprościej opisać to, czego dowiadujemy się z książki.

Oprócz wielkiego dla Turków bohatera Mustafy Ataturka, autor zawarł mnóstwo przejmujących i dobitnie prawdziwych historii, choćby o sprzedaży kobiet do domów publicznych czy morderstw honorowych.

Między historiami przeplatają się anegdoty, ciekawostki, kolory, zapachy, które równoważą wszystkie historie.

Przedstawiona różnorodność Turcji to z jednej strony kraina przyjemna, bardzo turystyczna i otwarta, ciekawa kulturalnie, a jednocześnie z dala od dużych miast konserwatywna wręcz radykalna, przemawiająca w gestach i czynach mieszkańców. Zagubienie ludzi w konwenansach powoduje wiele rozbieżności wśród młodych, nowoczesnych ludzi.

Turcja to na pewno państwo, które utknęło między wschodem a zachodem, między islamem a nienawiścią do islamu. Jest to dobry wstęp do pochylenia się nad turecką problematyką.

Polecam

merhaba zawszepodrodze 1

Kontakt

Powered by BreezingForms

Newsletter

Jeżeli chcesz być na bieżąco z moimi przygodami zapisz się na newsletter