Jednodniowy Watykan

Watykan to najmniejsze państwo na świecie pod względem powierzchni i liczby ludności położone na wzgórzu. Mieszka tu około tysiąca osób, ale za to codziennie rzesza turystów ustawia się w kolejce aby ujrzeć na własne oczy najsłynniejsze zabytki.

Plac św. Piotra jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Jego kształt zaprojektował Lorenzo Bernini. Całość powinna przypominać matczyne ręce wyciągnięte do wiernych. Dzięki zastosowaniu takiego kształtu większa ilość wiernych ma możliwość zobaczenia papieża podczas mszy. Sam plac otoczony jest kolumnadą, nad którą umieszczono 140 rzeźb świętych postaci. Wśród nich jest figura przedstawiająca  jednego Polaka – św. Jacka Odrowąża.

IMG 4197 01

IMG 4199 01

20171031 164000 RichtoneHDR 01

 W ciągu dnia plac jest pełen turystów i sprzedawców - naciągaczy. Ale nie martw się, jest w tym tłoku coś pozytywnego - otóż stojąc średnio 2 godziny w kolejce bardzo dokładnie obejrzysz każdy detal znajdujący się na placu.

IMG 4307 01 1

Na środku placu umiejscowiony jest egipski obelisk, który został sprowadzony tam przez cesarza Kaligulę. Po bokach umieszczone są także dwie fontanny. Jedna stworzona przez Carlo Maderno, a druga, wierna kopia pierwszej, stworzona przez Berniniego.

Na fasadzie Bazyliki św. Piotra ustawiono 13 posągów – w centrum ustawiono postać Chrystusa a po obu jego stronach apostołów. Zaskakujący jest fakt, że wśród posągów brakuje świętego Piotra.

IMG 4283 01 1

Gdy już uda Ci się wytrzymać w kolejce, przejść przez kontrolę i zrobić sobie po drodze zdjęcie z każdej strony, warto pozostać przez chwilę w przedsionku. Nad wejściem do świątyni przedstawiono płaskorzeźbę - mianowanie Piotra pierwszym papieżem. Z drugiej strony widnieje mozaika przedstawiająca łódź z apostołami i Chrystusa podtrzymującego tonącego Piotra.


20171031 133946 RichtoneHDR 01

 Bazylika św. Piotra w środku zachwyca a momentami może nawet przytłacza i onieśmiela przepychem, rzeźbami, kaplicami i detalami. Znajdują się na każdym rogu.

IMG 4262 01

Zaraz po wejściu rzuca się w oczy 29-metrowy baldachim, który umiejscowiony jest w centralnym punkcie budynku. Za nim znajduje się otwarta przeszklona przestrzeń, przez którą możesz zobaczyć grób św. Piotra. Drugą rzeczą, której nie możesz przegapić jest Pieta Michała Anioła, która znajduje się na prawo od wejścia.

IMG 4256 01 1

Po wejściu możesz się zastanawiać do czego służyła płyta z czerwonego marmuru na środku podłogi - dawniej była miejscem klękania władcy podczas uroczystości koronacji.

Wśród licznych grobów, rzeźb i innych części bazyliki rozglądaj się uważnie bo możesz znaleźć tam również polskie ślady, m.in.: Nagrobek Marii Klementyny Sobieskiej.

Dni i godziny zwiedzania:

kwiecień - wrzesień - 07:00 - 18:30  październik - marzec - 07:00 - 19:00

Wejście do Bazyliki jest darmowe. Przed wejściem tworzy się kolejka, po przejściu której sprawdzana jest zawartość plecaków. Najlepiej przyjść chwilę przed otwarciem. W środku należy zachowywać się odpowiednio i nie przeszkadzać osobą modlącym się. W kaplicach przeznaczonych wyłącznie na modlitwy nie rozmawiaj ani nie rób zdjęć. Kobiety powinny mieć zakryte ramiona i kolana, tak samo mężczyźni. Przed bazyliką znajdują się toalety oraz przechowalnia bagażu oraz ważniejsza toaleta.

Kopułę zaprojektował Michał Anioł, ale nie zdążył jej ukończyć. Prace kontynuowali: Giacomo della Porta i Domenico Fontana. Całość była wierna projektowi Michała Anioła, ale dodano do niej jeszcze latarnie na kopule i ozdobiono wnętrza mozaikami.

IMG 4260 01 1

IMG 4264 01

Spektakularny widok na Plac św. Piotra rozpościera się z samego szczytu kopuły Bazyliki. Są dwie możliwości wejścia na nią -  na piechotę od samego dołu (6€) i pokonanie 531 schodów, albo do połowy windą (do poziomu dachu), i dalej pieszo (8€). Wejście jest dosyć ciasne i bez miejsc do odetchnięcia, a do pokonania jest aż 321 schodów. Sam widok z góry rekompensuje jednak każde zawahanie po drodze.

IMG 4273 01

Warto także pospacerować po dachu, na którym umieszczony jest sklep z produktami religijnymi czy mały bar z kawą i smakołykami.

Wejście na kopułę możliwe jest codziennie od 8:00 do 18:00 od kwietnia do września, lub od 8:00 do 16:45 w pozostałe miesiące. Wejście znajduje się na prawo od głównych drzwi.

Grób Jana Pawła II

20171031 140613 RichtoneHDR 01

Znajduje się przy kaplicy św. Sebastiana, po prawej stronie, blisko Piety Michała Anioła. Jest to druga kaplica z kolei od wejścia. Przy grobie papieża porządku pilnuje straż, dzięki czemu każdy może spokojnie podejść i się pomodlić.

Groty Watykańskie

Podziemia Bazyliki, nazywane Kryptą Papieży, w których znajdują się groby 90 z nich oraz niektórych członków rodzin królewskich z całej Europy. Wejście znajduje się w środku Bazyliki, a wychodzi się już na zewnątrz, tuż przy wejściu na kopułę. Ciekawostką jest fakt, że groty nie znajdują się pod ziemią, a na poziomie zerowym istniejącej w tym miejscu starej bazyliki Konstantyna.

Otwarte są codziennie od 7:00 do 18:00 od kwietnia do września, w pozostałe miesiące od 7:00 do 17:00. Wejście jest darmowe.

Dojazd

Istnieją dwie opcje: pierwsza to jazda autobusem, ale to najlepszy moment dla kieszonkowców lub druga - metro linia A. Na metro proponuję wybrać się troszkę wcześniej, bo może się okazać, że trzeba wykonać 3 lub nawet 4 próby wślizgnięcia się do środka.

Jeżeli chcesz zacząć zwiedzanie od Muzeów Watykańskich bądź na miejscu bardzo wcześnie, aby uniknąć gigantycznych kolejek lub zakup bilet w internecie na konkretny dzień, na stronie Watykanu. Minusem jest jednak to, że do każdego biletu doliczają 4€.

IMG 4346 01 1

20171031 170608 01

20171031 171212 01

W tym miejscu sprawdza sie najlepiej przysłowie : "Kto rano wstaje temu Pan Bóg daje".

Kontakt

Powered by BreezingForms

Newsletter

Jeżeli chcesz być na bieżąco z moimi przygodami zapisz się na newsletter