Bazylea – raj na pustkowiu

Jest to ziołowo brzmiące (i pachnące), małe miasteczko położone na rogu 3 państw – Szwajcarii, Niemiec i Francji, które mało kto kojarzy. Ja sama znalazłam się tam przypadkowo. Kierunek podyktowany był bardzo tanimi lotami firmy Wizzair oraz samą Szwajcarią. Bo po co sprawdzać dokładniej do jakiego miasta się leci? To dla słabeuszy ;).

Miasto to leży niedaleko od lotniska, niecałe 20 minut. Do tego atutem jest fakt, że miasto sponsoruje darmowe przejazdy komunikacją miejską (bilet otrzymasz w hotelu bądź hostelu). Ja korzystałam z airbnb więc taka okazja mnie niestety ominęła.

bazylea 12

bazylea 13 

bazylea 2

bazylea 16

bazylea rower zawszepodrodze

bazylea zawszepodrodze 14

bazylea 14

Spacerując po mieście rzuciły mi się w oczy puste tramwaje, ale starałam sobie wytłumaczyć, że to na pewno przez dni wolne od pracy i że mieszkańcy odpoczywają akurat teraz w domach.

Nie widać tu nigdzie tanich aut... Porsche, Mercedesy, Jaguary -  to codzienność.

bazyleaauto zawszepodrodze

Wielkie zdziwienie ogarnęło mnie wieczorem, kiedy to puste restauracje, zamknięte sklepy oraz mijane puste tramwaje zmusiły mnie do zadania pytania – gdzie są, do cholery, wszyscy ludzie?! Nie trudźcie się szukaniem, nie ma ich tu…

 bazylea

bazylea 19

bazylea zawszepodrodze 15

Gdy wracałam z koleżanką do naszego hosta zauważyłyśmy, że w domach po godzinie 20:00 nie palą się światła, zaledwie tli się słabe oświetlenie głównych ulic oraz panuje całkowita ciemność w bocznych uliczkach. Życia nocnego brak.

Co najlepsze, Bazylea to trzecie największe miasto w tym kraju, w którym żyje podobno 180 000 mieszkańców. Ha! Dobre! Pierwszy raz zastanawiałam się czy ktoś przez pomyłkę nie dopisał za dużo zer na końcu.

 bazylea zawszepodrodze 9

Pomijając ten ,,pustostan”, Bazylea jest piękna. Zachwyciła mnie tam cisza, spokój i dźwięk samolotów, czyli to co uwielbiam najbardziej. Balans, który tam występuje jest urzekający. Brak pośpiechu, nawet w porannych godzinach szczytu, brak klaksonów, wymuszeń. Raj.

 bazylea domek zawszepodrodze

bazylea zawszepodrodze 6

bazylea zawszepodrodze 7

Przez miasto przepływa rzeka Ren, która jest krystalicznie czysta. Rzeka dzieli miasto na dwie części, po prawej stronie jest tzw. Duża Bazylea. To tam znajduje się ratusz, sklepy, targ. Po lewej stronie rzeki znajduje się Mała Bazylea. Ta część jest bardziej żywa. Mieszkańcy siadają na brzegu rzeki pijąc piwo i paląc marihuanę. No właśnie, mimo tego, że jest zabroniona pali ją chyba każdy. Ten zapach będzie Wam towarzyszyć przez długi czas zwiedzania...

 bazylea zawszepodrodze 18

bazylea zawszepodrodze 16

bazylea zawszepodrodze 12

bazylea 25

Oba brzegi rzeki są bardzo zadbane. Znajduje się tu wiele kameralnych zakamarków, które są przepiękne. Obserwując styl życia mieszkańców powoli doświadczałam i zaczęłam rozumieć o co chodzi w wysokiej jakości życia. Mimo tego, że na każdym rogu widać ich bogactwo nikt nim nie epatuje. Wysoki komfort życia przejawiający się spokojem, bez napięć i stresu. Rowery i skutery pozostawione bez zapięć, bez obawy o kradzież. Kto by pomyślał o tym w Polsce...

bazyleakosciol1 zawszepodrodze

bazylea 3

bazylea 23

bazylea katedra zawszepodrodze

bazylea katedra z drzewami zawszepodrodze

bazylea zawszepodrodze 19

bazylearowery zawszepodrodze

bazylea 15
Polecam to miejsce na oczyszczenie umysłu, odcięcie od zabieganego świata i tak po prostu doświadczenia tak obcego nam stanu.

bazylea dwie istoty zawszepodrodze

Aniu dziękuję :)

Kontakt

Powered by BreezingForms

Newsletter

Jeżeli chcesz być na bieżąco z moimi przygodami zapisz się na newsletter