Przez dłuższy czas biłam się z myślami, którą miejscowość nad morzem wybrać. Łatwy dojazd oraz tanie bilety skierowały mnie do Gdańska. Czas był ograniczony, więc do zwiedzania trzeba było się zabrać bez ociągania.
Na pierwszy ogień poszła przepiękna Ulica Długa oraz Długi Targ – razem tworzą Trakt Królewski. Ciągną się od Złotej Bramy aż do Zielonej Bramy.
Złota Brama przypomina kształtem łuk triumfalny a zaraz za nią znajduje się Wieża Więzienna połączone są murami. Obecnie wewnątrz znajduje się Muzeum Bursztynu.
Zielona Brama natomiast dawniej służyła jako rezydencja królów polskich, jednak nigdy polskich królów nie miała możliwości gościć. Obecnie znajduje się tam Muzeum Narodowe.
Złota Brama ozdobiona jest 8 rzeźbami alegorycznymi, po 4 na każdą ze stron. Od zachodniej to symbole, do których dążyli mieszczanie : pokój, wolność, szczęście i słowa a od wschodniej to cnoty obywatelskie: zgoda, sprawiedliwość, pobożność, rozwaga.
Na głównym deptaku możesz zobaczyć także Ratusz, Dwór Artura czy Fontannę z Neptunem- symbol Gdańska.
Wieża Ratusza jest punktem widokowym, z którego warto skorzystać.
Na deptaku tak wiele się dzieje, że aż można dostać zawrotu głowy. Od tłumu turystów, tancerzy, sprzedawców biżuterii, muzyki od klasycznej do disco polo, po przepiękne kamienice. Każda z nich ma własną historię i każda jest jedyna w swoim rodzaju.
Za bramą jeśli przejdziesz się wzdłuż Długiego Pobrzeża to napotkasz Żurawia. Początkowo była to warowna brama, lecz teraz to część Narodowego Muzeum Morskiego. W pobliżu Żurawia cumuje zabytkowy statek ”Sołdek”.
W pobliżu Bram wejdź do Bazyliki Mariackiej, do której prowadzi znana i bardzo kameralna, intymna ulica Mariacka. Znajduje się tu także wieża, która pełni punkt widokowy dla zwiedzających. We wnętrzu kościoła wzrok przyciąga zegar astronomiczny i Dębowy Ołtarz.
Gdańsk to nie tylko deptak i urokliwe kamieniczki. Polecam wybrać się do Europejskiego Centrum Solidarności - upamiętnia ono rewolucję Solidarności oraz upadek komunizmu. Znajduje się przy Stoczni Gdańskiej. Na pewno znajdziesz salę dla siebie i poznasz nieznane fakty z historii. Na placu przed Centrum na pewno nie da się ominąć Pomnika Trzech Krzyży, który robi wrażenie.
Na wypad na Westerplatte zarezerwuj sobie trochę więcej czasu – autobus jedzie 30 min, a statek płynie około 40 min w jedną stronę. Będąc już na miejscu warto podarować chwilę wszystkim poległym.
Żeby nie kończyć tak patetycznie na koniec, polecam wsiąść w tramwaj numer 3, wysiąść na pętli i deptakiem udać się na plaże Brzeźno! Każdemu chwila relaksu podczas zwiedzania się przyda,
a pyszna rybka nad morzem jest obowiązkiem ;)
Jak zostaną Ci jakieś pieniądze i nie masz lęku wysokości to skorzystaj z koła widokowego – spojrzenie z innej perspektywy czasami się przydaje.
Oto kilka moich propozycji jak spędzić weekend nad morzem.
Witaj!
Mam na imię Kasia i jest mi niezmiernie miło powitać Cię na moim blogu podróżniczym.
Na co dzień pracuję jako fizjoterapeutka i zawodowo pomagam ludziom, a po godzinach planuję swoje wyprawy i to one stały się moją życiową pasją. Lubię każde podróże - te małe i te duże. A że jestem osobą, która nie potrafi zbyt długo wytrzymać w jednym miejscu, to często się na jakąś wybieram.
Śledząc mojego bloga dowiesz się o moich przygodach.
Miłego czytania! :)